איזה חופים!, פיליון.....באמת, איזה חופים.. חופים משגעים!
החופים של פיליון, ויש רבים, נחלקים לחופים של מפרץ פגאסטיקוס - כלומר מערב פיליון והחופים של הים האגאי - כלומר מזרח פיליון.
החופים במזרח דרמטים יותר ביופיים וחלק מהחופים המפורסמים ביותר ביוון הם אלה בצד המזרחי בעוד בצד המערבי החופים הם נפלאים לא פחות אך בעלי יופי צנוע יותר וגם להם יתרונות רבים, למשל, כאשר בעונת התיירות החופים המזרחיים עמוסים, במערב החופים יהיו שקטים יותר. ובעוד במזרח בצידו של הים האגאי, הים הוא הפכפך ויכול להיות סוער, במערב תוכלו להינות ממי מפרץ שקטים ורגועים כמעט כל השנה. כך או כך, בכל ביקור בפיליון אנו ממליצים להינות משני העולמות ולבקר הן במזרח והן במערב.
להלן סקירה של חופי פיליון, של רובם לפחות:
בצמוד לאגיוס יואניס שוכן החוף הרחב והיפה פאפא נרו Papa Nero, הוא בין החופים הפופולארים והיפים של פיליון. אל דאגה, יש מספיק מקום לכולם. לצד החוף יש טיילת ארוכה עם טברנות ובתי קפה.

החוף המזרחי, מצפון לדרום:
נתחיל בחורפטו Chorefto הוא אחד החופים המתויירים של פיליון עם רצועת חוף חולי ארוכה וים טורקיז צלול. לצד החוף חדרי אירוח, מלונות קטנים, וילות ודירות, מלונות פאר לא תמצאו פה. טברנות מצויינות לאורך קו החוף, קיאקים ושייט (לפרטים ראו
אטרקציות בפיליון) וכל מה שצריך לחופשה יוונית טיפוסית ומוצלחת. חורפטו הוא למעשה אחד החופים הבודדים במזרח פיליון המציע את כל שירותי התיירות לצד החוף ממש.
מייד אחרי חורפטו נמצא החוף המשגע של אגיה סרנדה Agii Saranta, כאשר יורדים אל החוף החולי ומי הקריסטל הצלולים של אגיה סרנדה מבחינים בצידו הימני בצוק הנראה כנזיר הטובל במים, המקומיים מכנים אותו 'הנזיר המנופף לשלום'. על החוף היפה תמצאו טברנות קטנות עם אוכל יווני מסורתי. זהו אחד החופים המועדפים על המקומיים.
חוף פלאקה Plaka גם הוא חוף אהוב ופופולארי בזכות החול הלבן ומי הטורקיז הצלולים. הוא פחות מפורסם בקרב תיירים ולכן סיכוי למצוא פה חוף שקט יותר משכניו באיזור זה של פיליון.
Agios Ioannis אגיוס יואניס הוא הישוב והחוף הפופולארים והמרכזיים ביותר באיזור זה של פיליון, 
מוקד מרכזי לתיירים ובעונה הוא תוסס והומה. החוף, כרגיל מצויין ובכפר עצמו היצע גדול יחסית של מקומות לינה וכמובן טברנות, בתי קפה וכל מה שצריך לחופשה ביוון.

בצמוד לאגיוס יואניס שוכן החוף הרחב והיפה פאפא נרו Papa Nero, הוא בין החופים הפופולארים והיפים של פיליון. אל דאגה, יש מספיק מקום לכולם. לצד החוף יש טיילת ארוכה עם טברנות ובתי קפה.
דמוחארי Ntamouchari הוא החוף הבא. מוכר בשל צילומי הסרט 'מאמא-מיה' שסצנות רבות ממנו צולמו בספוט זה. מדובר במפרצון יפיפה ובו בתים ספורים המהוים כפר קטן על שפת הים. תושבי המקום מאד מתגאים בעובדה שהסרט צולם אצלהם וזהו מוטיב חוזר בשמות המקומות (מלונות, טברנות) במיקום היפיפה הזה. יש מסלול הליכה מהכפר צאגארדה המוביל אל החף ויש כביש גישה ברכב.
פקיסטרה Fakistra הוא חוף יפיפה בין Papa Nero ל-Milopotamos, אין אליו כביש גישה והגעה אל החוף דורשת טיול קצר והליכה במדרון, מה שמבטיח שהוא לא יהיה עמוס אף פעם.

חוף מילופוטאמוס Milopotamos נבחר ע"י משרד התיירות היווני כאחד מ-10 החופים המרהיבים ביותר ביוון כולה. אמנם בחוף מילופוטאמוס אין חול זהוב וגם הנגישות אל החוף דורשת ירידה הליכה במדרון ומדרגות תלולות אך עדיין יופיו עוצר נשימה. המפרצון המרהיב עם מי טורקיז ותצורות הסלעים המחלקות את החוף לשניים עם מעבר צר בסלע בין שני החופים הוא אחת האטרקציות המוכרות בפיליון.ממילופוטאמוס ודרומה בצד המזרחי מתחיל איזור של פיליון שאינו מתוייר, חופי הבילוי של המקומיים ומקומות נפלאים לא פחות. לרוב הגישה לאיזור הדרום מזרחי תהיה יותר נוחה למגיעים מהמערב דוקא.
חוף פנטזי אמוס Pantazi Amos וחוף פוטוקי Potoki הם שני חופים נפלאים שהגעה אליהם דרך הכפר סיקי Syki שעל ההר הפונה לים האגאי. הכפר סיקי הוא כפר של תושבים נטו ואין פה אפילו בית הארחה אחד. כך שאם מחפשים חופים שקטים, שני חופים אלה בעלי גישה קלה ואינם דורשים מאמץ, כביש גישה מוביל עד לחוף.
פוטיסטיקה Potistika שבהמשך רצועת החוף הדרומית מזרחית הוא חוף משגע וחולי וגם אליו יש גישה קלה עם הרכב ממש עד לחוף, ההגעה בנסיעה דרך הכפר ארגלסטי ונסיעה על פי השילוט אל החוף. בסמוך לחוף יש גם טברנה טובה וגם ביץ' בר. אם תטפסו על הסלעים מימין תגיעו לנקודה ממנה רואים את חוף מלאני Melani

מבט אל שני החופים: מימין Melani ומשמאל Potistika


חוף מלאני Melani יפיפה וחולי אף הוא, אך פה לא תמצאו מיטות חוף או שימשיות גם בעונה, זהו חוף מועדף על הצעירים ובחודשי הקיץ נערכות פה זה מסיבות חוף עד השעות הקטנות של הבוקר, איך יודעים על מסיבות אלה? שומרים על עירנות ויוצרים שיחות עם מקומיים צעירים. בכל מקרה אם מגיעים למלאני הגיעו מאורגנים עם שמשיה, מחצלת, מים ואוכל.עוד דרומה נמצא חוף פאלצי Paltsi גם אליו גישה נוחה עם הרכב עד אל החוף. החוף מורכב מחול, אבנים וסלעים והוא חוף מסודר, 2 טברנות לנוחיות הרוחצים בחוף זה. כדי להגיע אליו יש להגיע גם לארגלסטי ומשם לנסוע על פי השילוט. איזור זה של פיליון ידוע בחזירי הבר שלו.

בהמשך, מורטיאס Mourthias הוא חוף עוצר נשימה ביופיו. החוף אינו מסודר - כלומר אין טברנה או קפה, מיטות חוף ושמשיות, ונראה יותר כמו שמורת טבע עם סלעים משובצים במים הרדודים ויוצרים בריכות רחצה קטנות. הגישה עם הרכב נוחה עד לחוף.לירי Lyri נמצא דקות נסיעה מ-Mourthias והוא חוף מקסים עם חלוקי אבן וחול גס ומים צלולים צלולים, קל לפספס את הפניה - יש שלט שצריך מאד להתאמץ כדי לקלוט אותו המפנה שמאלה (כשבאים מצפון) אל חוף לירי. ליד החוף יש טברנה קטנה שעובדת בעונה.

קטיגיורגיס Katigiorgis היא עיירה קטנטונת וחוף חולי קטנטן ורגוע, מאד נח עם ילדים קטנים. לצד החוף יש 2 טברנות ומכולת ועוד כמה חנויות ספורות. הטברנה של Stamoulis היא טברנת דגים מעולה ויוונית אמיתית עם מחירים כמו שהיו פעם ביוון. מקטיגיורגיס יוצאת מונית ים אל האי השכן סקיאטוס Skiathos, גם אופציה ליום בחופים אחרים. המונית לוקחת אל חוף קוקונאריס Koukounaris - החוף המפורסם ביותר של האי סקיאתוס - הוא חוף חולי, רחב ומסודר. מחיר השייט הוא 10€ לאדם או מינימום 50€ למונית אם אין לפחות 5 נוסעים. המחיר הוא לכוון ומשך ההפלגה 10 דקות. לא לשכוח לתאם חזור. יש אפשרות לקחת את המונית לשייט של כעשרים דקות ולהגיע אל חוף לאלאריה Lalaria בצפון סקיאתוס - חוף מיוחד ומרהיב שהגישה אליו רק דרך הים. על מנת להגיע לחוף זה תצטרכו לבוא מצויידים עם אוכל, מים, שמשיה ומחצלת. - המחיר בתיאום עם בעל מונית הים.

חוף לירי


קסטרי Kastri ומיקרו Mikro הם שני החופים האחרונים בצד זה שיש אליהם גישה עם רכב רגיל. הם חופים חוליים ופשוטים ונעימים עם טברנות לצידן. היתרון שלהם הוא שבימים שהים בחופים המזרחיים סוער, פה הוא לרוב יהיה שקט - יש לבדוק זאת מראש עם המקומיים.

חודרי אמוס Chondri Amos הוא חוף שהגישה אליו ברכב שטח בלבד והיא גישה מאתגרת - דרך זאת יוצאת בסמוך לחוף מיקרו ומעטים מאד האנשים המגיעים הנה. כאלה שהגיעו מספרים על תיבת נח שבנויה בין העצים בדרך המובילה אל החוף. יש עוד 3 חופים דומים וקטנים שהגישה אליהם קשה מאד דרך היבשה. גם עם רכב שטח.

במערב פיליון נמצאים החופים הפשוטים (אך מעולים), וכמו במזרח, ככל שתדרימו יותר תמצאו חופים שקטים ועם פחות ופחות תיירים. וכפי שציינו לעיל, החופים הדרומיים במזרח פיליון נגישים יותר בקלות דוקא כשלנים במערב. 
החופים במערב מתחילים למעשה עוד בעיר וולוס שיש לה חוף לא רע בכלל, חוף חולי ומסודר, אבל בכל זאת לא בשביל החוף של וולוס הגעתם עד פיליון. מדרימים לאורך כביש החוף המערבי וכבר בתחילה תראו לצד הדרך חופים פשוטים ונקיים בכפר אגריה Agria ומלאקי Malaki. בהגיעכם לכפר קאטו גדזאה Kato Gatzea (מיקום שאנו מאד ממליצים ללינה. ראו לינה בפיליון) כבר לא תראו את החוף מהכביש, אלא תצטרכו להיכנס לכפר. בכניסה לכפר נמצא חוף ריברה Rivera שהוא לא בדיוק חוף טיפוסי אלא ספוט יפיפה עם עצים וביץ' בר והירידה אל המים בסולמות דרך הסלעים. פה תמצאו גם מעט ספורט ימי כמו טיוב וקאנו. ספוט מושלם לשקיעה. בקצהו הדרומי של הכפר יש גם חוף חולי המוצל בעצים.
החוף הבא שייך לעיירה קאלה נרה 
Kala nera, היא גם העיירה התיירותית והמרכזית באיזור זה של פיליון. החוף של קלה נרה אמנם אינו החוף היפה ביותר של חצי האי פיליון, אך הוא בהחלט נח, לצידו מגוון גדול של טברנות, חנויות, סופרמרקט, מלונות וטיילת יפה וכמובן שמים רדודים וצלולים, ושקטים רוב השנה, כמו ברוב החופים של הצד המערבי, של מפרץ Pagastikos.
בהמשך הכביש תגיעו אל הכפר קורופי Koropi ופה תמצאו 2 חופים - האחד חוף בופה Boufa, פה ניתן למצוא גם קיאקים להשכרה (לא טיולי קיאקים כמו במזרח, אלא לשייט עצמאי בקרבת החוף), טברנה, מיטות חוף ושמשיות, בהחלט חוף נח. ודרומית לו נמצא חוף רמנוס Ramnos, גם הוא חוף מסודר ומאד נח ואם תלכו עליו תגיעו לסלעים שמעברם השני נמצא חוף קטן אשר המקומיים מכנים פרדיסו Paradisos, זהו חוף נודיסטים, פה כבר תצטרכו להתארגן על שימשיה ומחצלת משלכם ולהגיע עם מים ואוכל, פינה מקסימה ושקטה. הגעה אל החוף היא בפניה ימינה מהכביש הראשי ונסיעה בכביש צר המתפתל בין בתי כפר ומטעי זיתים.

חוף פרדיסו


הישוב הבא הוא אפיסוס Afissos וגם לו שני חופים חוליים ומוצלחים מאד. הראשון הוא קליפטרי Kalifteri בכניסה הצפונית לאפיסוס, חוף צר אך מקסים, ושם נמצאת גם מסעדת השף של מלון Six Keys (ראו מסעדות בפיליון), גם בחוף זה יש קיאקים להשכרה לשייט עצמאי בקרבת החוף. ובקצהו הדרומי של הכפר אפיסוס נמצא חוף אבובוס Abovos חוף חולי רחב ומסודר.

מאפיסוס ועד לפוקסטרו Lefokasro, הכפר הבא, יש כביש העובר לצד החוף אך הוא כביש ל"מקומיים בלבד" כי הוא דורש תמרון בעליה ובכביש מאד צר ודו סיטרי - המקומיים צופרים שם כדי להודיע שהם מגיעים, בעונה כאשר עוברים רכבים משני הכוונים זה קשה מאד לנסוע בו, לכן מוטב לעלות על הכביש הראשי ולהמשיך דרומה. אם אתם עם אופנוע, או נהגים מעולים ומוכנים לנהיגה בדרך הפנימית (5 דקות בלבד) תגיעו לשני חופים לא מסודרים, מפרצונים קטנים ושקטים עם עצים על החוף, ופה יהיה שקט תמיד, גם בעונה, מעט אנשים יהיו על החופים הללו.

החוף הבא שייך לעיירה חורטו Chorto, בעיירה הציורית תוכלו להגיע עם הרכב ממש לצד החוף ולהינות מישיבה בטברנות ממש על החול. יש שני חופים קטנים כאלה בחורטו, משני צידי הגשר.

Chorto


בהמשך הדרך לכוון Trikeri תפגשו מפרצונים שקטים, ריקים מאדם ומקסימים, חופים קטנים, לא מסודרים, את חלק מהדרך אליהם תצטרכו לעשות רגלית. כלומר לחנות את הרכב ולהמשיך ברגל דרך המטעים, אם אתם מחפשים חופים פרטיים זה בהחלט שווה את המאמץ, רק אל תשכחו להצטייד במה שצריך, שתיה ואוכל, מחצלת ושמשיה.

אחד המפרצונים בהם תוכלו להינות מחוף פרטי, גם בעונהראו גם מזג אוויר בחצי האי פיליון

Zamir Sivan CEO